Turlar

Genel Bilgiler

BATUMLU DOĞU KARADENİZ

SAMSUN - ORDU – GİRESUN - TRABZON

RİZE - AMASYA - BATUM

Ramazan Bayramı Özel

20 - 24 Nisan 2023 (4 Gece - 4 Gün)

Hareket Tarih ve Saatleri

HAREKET:

Siz saygıdeğer konuklarımız ile saat: 20:00’da Konya Devlet Tiyatrosu önünden Karadeniz’in kendine has kültürü ve Şehzadeler şehri olarak bilinen, iki ilimizden birisi Trabzon’a hareket ediyoruz. Kulu, Kırıkkale, Çorum, Havza, Samsun, Ordu ve Giresun güzergâhını takiben rehberimizin anlatımı, deneyimli kaptanlarımızın güvenli sürüşü ile rahat ve keyifli bir yolculuk yapıyoruz.

Program

1.GÜN:

Özel bir tesiste alacağımız sabah kahvaltısının ardından Evliya Çelebi’nin ‘’Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası.’’ diye tarif ettiği Trabzon’da ilk durağımız Ayasofya Cami olacak. Komnenoslar dönemi merkez kiliselerinden birisi olan ve şu an camii olarak kullanılan Trabzon Ayasofya’sı gezimizi rehberimizin anlatımları ve fotoğraf molamız ile tamamlıyoruz. Ardından Türkiye’deki en güzel Atatürk Evleri’nden birisi olan Soğuksu Mahallesindeki Atatürk Köşkü’nü (*Açık Olması Halinde*) rehberimizin anlatımı ile geziyoruz. Trabzon’a hâkim Soğuksu sırtlarında, çam ormanları içinde yer almakta olan ve Atatürk’ün Trabzon’a ilk gelişinde gezerken görüp beğendiği o dönemdeki konak, bugünkü adı ile Atatürk Köşkü gezimizi çekeceğimiz güzel fotoğraflar ile tamamlıyoruz. Trabzon’a özgü, Osmanlı döneminden bu yana süregelen gümüş kazaziye ve hasır işlerinin tanıtılıp satışının yapıldığı gümüş mağazasında gerçekleşecek tanıtımı dinleyerek, alış-veriş için serbest zaman veriyoruz. Sonrasında doğal yaşam klasiğini tatmak üzere Karadeniz'in eşsiz doğasındaki Kayabaşı Yaylasına transfer için hareket ediyoruz. Bizleri transfer noktamızda bekleyen minibüslerimize bagajlarımızı alarak biniyor, hayranlıkla seyredeceğimiz manzaralar eşliğinde yaylamıza ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama yaylamızda.

2.GÜN:

Yaylamızda alınan sabah kahvaltısının ardından transfer minibüslerimiz ile otobüsümüzün yanına dönüyor, bagajlarımızın otobüse yerleşimi sonrası Türkiye’de bıçağın ana vatanı olarak bilinen Sürmene’ye hareket ediyoruz. Özelliği; ustalarının çeliğe su vermedeki maharetinde saklı olan, meşhur Sürmene bıçakları tanıtımını dinleyerek, alışverişimizi gerçekleştiriyor ve Of-Çaykara yolunu takip ederek, berrak buz gibi soğuk suların aktığı dere boyunca muhteşem güzellikleri izleyerek; 1090 metrelik rakımda bulunan Uzungöl’e ulaşıyoruz. Yamaçlardan Haldizen deresine düşen kaya parçalarının, derenin önünü kapatmasıyla oluşmuş doğal heyelan set gölü Uzungöl’ün muhteşem doğasında gerçekleştireceğimiz yürüyüş ve serbest zaman sonrasında Uzungöl’den ayrılıyoruz. Sarp sınır kapısına hareket ediyoruz. Sarp Sınır Kapısında geçiş işlemlerimizi tamamladıktan sonra Gürcistan/ Acara bölgesine giriş yapıyoruz. Hz. İsa’nın on iki havarisinden biri olan St. Mathias`ın mezarının da bulunduğu Roma döneminden kalan ve en son Osmanlılar döneminde kullanılan Gonio-Apsaros Kalesi’ni (panoramik) görüyoruz. Hemen yanı başımızdaki Avrupa başkentleri edasıyla ünlü Batum’un ünlü Poseidon Heykeli, Tiyatro Binası, Medea Heykeli ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa Meydanını görüyoruz. Batum Bulvarı'nda gezinti yaptıktan sonra serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanımızın ardından otelimize yerleşiyoruz. Konaklama otelimizde.

​3.GÜN:

Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında Türkiye’ye dönüyoruz. Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra Fırtına Vadisi’ni oluşturan iki koldan biri olan Büyükdere boyunca ilerleyerek 1350 m. yükseklikteki Kaçkar Dağları Milli Park alanında yer alan Ayder Yaylası’na ulaşıyoruz. Kaçkar Dağları’nın eteklerinde doğanın eşsiz manzaralardan biri olan Gelin Tülü Şelalesi’nin büyüleyici güzelliğine şahitlik ediyor, bu güzellikleri çekeceğimiz fotoğraflar ile taçlandırıyoruz. Sonrasında Fırtına Vadisine ulaşıyoruz. Kaçkar dağlarının Karadeniz’e bakan yamaçlarından akan derelerin birleşmesi ile oluşan Fırtına Deresi kenarında dileyen misafirlerimizle Zipline keyfini de gerçekleştiriyor ve içtiğimiz her yudumda keyfine doyamadığımız çayın tarihçesini rehberimizin keyifli anlatımından dinleyerek, dalından koparılan çayın demliğe gelene dek geçirdiği evreleri görmek için Çay Fabrikasında mola veriyoruz. Çay’ın fabrika aşamalarının anlatımını dinledikten sonra alışverişimizi gerçekleştiriyor ve ülkemizin en güzel şehir manzaralarından birisini görebilmek için Ordu’ya hareket ediyoruz. 'Boztepe'ye çıkmalı, şu Ordu'ya bakmalı' diyerek, denizden 450 mt. yükseklikteki Boztepe’ye çıkıyoruz. Boztepe yamaçlarına serilmiş olan Ordu’yu tüm güzellikleri ile kuşbakışı seyrederken dileyen misafirlerimiz çay ve kahvelerini yudumlayabilir ve eşsiz manzarayı fotoğraflayabilir. Serbest zamanın ardından Fatsa'ya ulaşıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

​4.GÜN:

Otelimizde alınan sabah kahvaltısının ardından Samsun’a hareket ediyoruz. Samsun Doğu Park sahilinde aslına uygun olarak inşa edilmiş olan ve 2003 yılından bu yana ‘’Bandırma Gemisi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi’’ olarak ziyarete açık olan Bandırma Vapuru’nu geziyoruz. Ulu Önder Atatürk'ü silah arkadaşları ile birlikte İstanbul’dan Samsun’a getiren, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli bir rolü olan Bandırma Vapuru’nun aslına uygun maketini gezerek fotoğrafladıktan sonra Milli mücadelemizin simgesi Samsun Atatürk Anıtı'nda fotoğraf molası verip, Yeşilırmak kıyısında Harşena Dağı eteklerine kurulmuş, "Şehzadeler Şehri" olarak bilinen Amasya'ya hareket ediyoruz. Amasya’da Ferhat'ın Şirin için kazdığı Su Kanalları'nı görerek gezimize başlıyoruz. Ardından Sultan Olcayto ve eşi İldiz Hatun adına Anber Bin Abdullah tarafından 1308 yılında yaptırılmış ve Osmanlı döneminde akıl hastalarının müzik ile tedavi edildiği Bimarhane diğer adıyla Darülşifa ve Mehmet Paşa Camii ve Kümbetini ziyaret ederek, 2.Beyazıd Külliyesi ve Maket Amasya Müzesini ziyaret ediyor, Şehzadeler Yolundan yürüyerek yalı boyu evlerini görüyoruz. Sungurlu, Kırıkkale ve Kulu güzergahını takip ederek akşam saatlerinde Konya’ya ulaşıyoruz. Keyifli gezinin ardından aldığımız noktalara bırakıp başka bir Sufi Turizm organizasyonunda buluşmak üzere veda ediyoruz.

Hizmet Ücret Bilgileri

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI FİYATI : 5500 TL

TEK KİŞİLİK ODA FARKI : 1925 TL

İKİ YETİŞKİN YANINDA;

0-2 YAŞ : ÜCRETSİZ

3-6 YAŞ : 1925 TL

7-12 YAŞ: 3850 TL

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

* 3 Gece Otel Konaklaması

* 4 Sabah Kahvaltısı

* 3 Akşam Yemeği

* Kayabaşı Yayla Transferi

* Yöresel Eğlenceler

* Araç İçi Zengin İkramlar

* Konforlu Ulaşım

* 1618 Sayılı Yasa Gereği Zorunlu Seyahat Sigortası

* Profesyonel Rehberlik

 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

* Öğle Yemekleri

* Yurtdışı Çıkış Pulu (150 TL)

* Yemeklerde Alınan Tüm İçecekler

* Kişisel Harcamalar