Turlar

Genel Bilgiler

DİVRİĞİ – KEMALİYE – ELAZIĞ - TUNCELİ – MALATYA – DARENDE

 

4 – 7 AĞUSTOS 2022 ( 3 GECE – 3 GÜN)

Hareket Tarih ve Saatleri

HAREKET: 4 AĞUSTOS 2022                KONYA- EREĞLİ- DİVRİĞİ

Siz değerli misafirlerimizle saat 22.00’de Konya’dan Ereğli güzergâhını takip ederek Divriği’ye hareket ediyoruz. 
Program

1.GÜN: 5 AĞUSTOS  2022                   DİVRİĞİ – KEMALİYE - ELAZIĞ

 

Divriği’de alacağımız kahvaltı sonrası, Osmanlı ahşap evleri ile süslenmiş tarihi Divriği sokaklarında keşfe çıkıyoruz. Kapıları, kendine has modelleri ile Divriği demirciliğin en güzel örnekleri tokmaklar ve  çekecek adı verilen demir halkalar, anahtar ağızlıklar, kilitler ve kapı kolları ile süslenmiş Ahşap evlerin ilgi çekici görüntülerini fotoğraflarımıza ekliyoruz. Anadolu Selçuklu döneminin en değerli örneklerinden biri olan sekiz köşeli Taş Kümbetleri’de görerek  birbirinden güzel taş bezemelerle süslü, eşsiz dört kapısı ile Unesco Dünya  Kültür Mirası şaheseri Divriği Ulu Cami ‘ni rehberimizin derin anlatımları eşliğinde geziyoruz. Ardından ismi önceleri "Eğin" iken, Mustafa Kemal Atatürk’e ithafen "Kemaliye" olarak değiştirilen, Çevre ve Kültür Değerlendirme ve Tanıtma Vakfı tarafından özgün mimarisi ve dokusuyla UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRAS LİSTESİ’ne aday gösterilen Kemaliye ve çevresini özel tutulacak minibüslerle gezmeye başlıyoruz. Önce ünlü Kemaliyeliler Taş Yolu  ve Recep Vali Yazıcıoğlu Tünelini görerek fotoğraf molaları veriyoruz.  Daha sonra, isteyen konuklarımızla Karanlık Kanyon sert kayalı koşullarına uygun ve de 60 cm’lik suda bile hareket edebilen özel kanyon tekneleri ile (ekstra) dünyanın en büyük kanyonlarından biri olan ve yaklaşık 9 km uzunluğundaki  Karanlık Kanyon’da tekne gezisi yapıyoruz.  Karanlık Kanyon barajında yaklaşık 1 saat süren keyifli tekne turu esnasında muhteşem manzaranın içinde sessizliğin sesini dinliyor ve su kenarına inen dağ keçilerini fotoğraflıyoruz. Turumuzun devamında Kemaliye Mani Tepesi’ne çıkıyor ve Fırat Nehrinin ve Kemaliye Beldesi’nin kuş bakışı muhteşem manzarası fotoğraflıyoruz. Güzergahımızda bulunan Zincirli Kaya, Tarihi Taş Dibi Camii, Kadı Gölü, Şelale, Kadı evi, Tarihi Dut Değirmeni, Seytali Parkını gördükten sonra, LÖKHANE’de lök tatlısı, dut ve nohut alışveriş için mola veriyoruz. Keban İlçesi istikametinden  Fırat Irmağı'nın eşsiz manzarasına sahip olan Çırçır Şelalesi ve Keban Barajı önünde fotoğraf molaları vererek, Elazığ’a ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde .

 

2.GÜN: 6 AĞUSTOS  2022                   ELAZIĞ – TUNCELİ - ELAZIĞ

 

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından, Elazığ Keban Suyu üzerinde 15 dakika sürecek  feribot yolculuğu ile Pertek Kalesinin muhteşem manzarası eşliğinde Tunceli’ye geçiyoruz. Hozat yoluyla Munzur Çayı’nın ana kaynağını oluşturan Munzur Gözeleri'ne (Şelaleleri) doğru yol alıyoruz. Doğa harikası Munzur Gözelerini ve bölgenin diğer dini merkezi olan Munzur Baba ziyaretgâhını  görerek, oradaki adak noktasında çırağı yakıyoruz. Alevi kültürüne ait ritüeller hakkında rehberimizden ilginç bilgiler aldıktan sonra, diğer gezi noktamız olan Munzur Vadisinde yer alan ve eski belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu seçildikten sonra kaderi değişen ünlü  Ovacık ilçesine doğru ilerliyoruz. Burada organik ürünler satan Ovacık Belediye Kooperatifi’nde, ovacık fasulyesi, dut pekmezi, çiçek balı ve nohut alışverişleri yapıyor ve ilçe meydanında bulunan pastanelerinde kazandibi ve triliçe tatlısı molası veriyoruz. Munzur Vadisi Milli Parkı koruma altında olup  endemik bitki ve hayvan türleri ile zengin bir flora ve fauna’ya sahiptir. Muhteşem manzaralar ve asma köprülere sahip doğa harikası Munzur Vadisi’nde bol bol fotoğraf çekimi yapıyoruz.  Vadinin  önemli su kaynaklarından olan Halbori suyunun çıkış noktasını keşfederek, derin ve kayalık bir vadinin içinde bulunan Halbori Gözeleri’nde isteyen konuklarımız buz gibi suyun içine ayaklarını sokarak semaverde  çay keyfi yapabilirler. Bu güzelliklere veda ederek, Tunceli merkez’e geçiyoruz. Burada önce öğle yemeğimizi alıyor ve turumuza başlıyoruz. Bir çok farklı medeniyetlere ait eserleri geniş bir alanda sergileyen Tunceli Arkeoloji Müzesi’ni gezerek, Tunceli’nin, Munzur Çayı’nın ve Hobbit Evlerinin ilginç manzarasını da fotoğrafladıktan sonra, yöresel şalvarların ve poşuların satıldığı meydan pazarında alışveriş için mola veriyoruz. Turumuzun devamında Tunceli Cem Evi’ne gidiyor ve görevli Alevi dedelerinden kadim Alevi inancı hakkında birinci elden bilgiler alıyoruz.  Akşam yemeği ve konaklama otelimizde .

 

3.GÜN: 7 AĞUSTOS  2022                   ELAZIĞ – MALATYA – DARENDE - EREĞLİ

 

Sabah Kahvaltısı sonrası birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, 4000 yıllık tarihe sahip Harput'a geçiyor ve bütün Elazığ'ı ayaklarınızın altında gibi hissedeceğiniz Cam Teras'ta  güzel anlar yaşıyoruz.  Sonrasında Artuklu eseri Alaca Cami ve Artuklu hükümdarı Balak Gazi Heykeli, Harput Kalesi, Eğik Minareli Harput Ulu Cami, Ahi Musa Mescidi, Cimşit Hamamı, Dabakhane, Meryem Ana Kilisesi (açık olursa)Tarihi Harput Evleri’ni görerek bu harika günümüzü Harput Dibek Kahvesi’ni keyifle içerek sonlandırıyoruz. Evliyalar şehri olan Harput’tan ayrılıp,  Anadolu’nun kayısı üretim merkezi Malatya’ya hareket ediyoruz. İlk olarak Battalgazi bölgesinde yer alan ve Roma şehir surları ile çevrili olan Eski Malatya’ya geçiyoruz. Sırasıyla Roma Şehir Surları, Poyraz Konağı, Kanlı Kümbet, Silahtarağa Kervansarayı, Sütlü Minare, 5 Konaklar Müzesi Etnografya Müzesi, Orta Asya Otağı (Yurt) görerek, meşhur Malatya Kayısısı  alışverişi yapmak üzere  Şirehan’da serbest zaman veriyoruz. Buradan Malatya’nın güller kokan ilçesi Darende’ye hareket ediyoruz. Yol güzergahında Levent vadisinde bulunan muhteşem devasa kanyonu görmek ve fotoğraflamak için mola veriyoruz. Darende’ye  vardığımızda, Somuncu Baba  Türbesi ve Külliyesi, Has bahçe, Kudret Hamamı, Balıklı Göl, Dev Su Değirmeni, Balıklı kuyular, Balaban evleri, Zengibar kalesi, Darende Ulu Camisi’ni görerek Konya’ya doğru hareket ediyoruz. Siz değerli misafirlerimizle başka bir Sufi turizm programında görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Hizmet Ücret Bilgileri

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI FİYATI: 2300 TL

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI 6  TAKSİT FİYATI: 2500 TL

TEK KİŞİLİK ODA FARKI: 600 TL     

7-12 YAŞ ÇOCUK : 1500 TL

 

(ÇOCUK İNDİRİMLERİ İKİ YETİŞKİN YANINDA GEÇERLİDİR)

 

Fiyata Dâhil Olan Hizmetler

* 2 Gece Otel Konaklaması

* 3 Sabah Kahvaltısı

* 2 Akşam Yemeği

* Rehberlik Hizmeti

* Ulaşım

* Zorunlu Seyahat Sigortası

 

Fiyata Dâhil Olmayan Hizmetler:

* Kişisel Harcamalar

* Öğle Yemekleri

* Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri