Turlar

Genel Bilgiler

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ

YILBAŞI ÖZEL PROGRAM 

ERZURUM-SARIKAMIŞ-KARS

28 ARALIK 2022 - 01 OCAK 2023 (4 GECE 5 GÜN)

YILBAŞI SEPETİ - ÖZEL EĞLENCELER

Hareket Tarih ve Saatleri

HAREKET:
Siz saygıdeğer konuklarımız ile saat: 01.00’da Konya Devlet Tiyatrosu önünden 
Ankara Esenboğa Havalimanı'na hareket ediyoruz.

Program

1.GÜN :

Siz saygıdeğer konuklarımız ile saat: 01.00’da Konya Devlet Tiyatrosu önünden Ankara Esenboğa Havalimanı'na hareket ediyoruz. Ankara Esenboğa Havalimanına varışımızla C.IN işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Anadolujet Tarifeli uçuşumuzla 08.30'da Erzurum’a hareket ediyoruz. 09.50’de Erzurum’a varışımızla birlikte alanda bekleyen aracımıza geçiyor ve eski adı Erzen-ül Rum olan ve Türkiye’nin en yüksek rakımlı ili Erzurum’u gezmeye başlıyoruz. 1517 tarihinde Yavuz Sultan Selim`in Osmanlı’ya bağladığı, Anadolu'ya giriş kapısı konumundaki Erzurum gezimizde ilk noktamız Alaattin Keykubat'ın kızı Hundi Hatun veya İlhanlı hanedanlarından Padişah Hatun tarafından 1243 Kösedağ Savaşı sonrası karışık siyasi ortamda yapılmış olan Çifte Minareli Medrese, devamında 1179 yılında Saltuklu Melik Nasirüddin Muhammed Bey'in döneminde inşa edilmiş Ulu Camii'yi olacak. Ziyaret edeceğimiz cami aktif olup hala görülebilecek en nadide eserlerden biridir. Ardından Yakutiye Medresesi (Müze), Malazgirt sonrası ortak kültürün ana temsilcileri olan Üç Kümbetler, Erzurum Kalesi, Eski Erzurum Evi ve Kongre Binası görüyoruz. Sonrasında 1561 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın sadrazamı ve aynı zamanda damadı olan Rüstem Paşa tarafından inşa ettirilmiş Oltu taşı üretimi yapılan Taş Han’da alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Keyifli gezimizin sonrasında otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

2. GÜN :

Otelde sabah kahvaltımızı aldıktan sonra Sarıkamış’a hareket ediyoruz. 1914 yılında 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit verdiğimiz Sarıkamış Şehitler Anıtı'nı ziyaret ediyor ve Katerina Köşkü'ne gidiyoruz. 1896 yılında yekpare ağaçtan çivi kullanılmadan yapılmış ve şu an hala özelliğini koruyan bu köşkü panoramik olarak gördükten sonra kristal karlar diyarı Sarıkamış Kayak Merkezi'ne gidiyoruz. Burada vereceğimiz serbest zamanda dileyen misafirlerimizle telesiyej ile 1. zirveye doğru çıkıyor ve kahve molası veriyoruz. Keyifli zamanın ardından Serhat şehrimiz Kars’a hareket ediyoruz. Kars’a varışımızla İlk durağımız, Rus işgali sırasında kesme taşlardan kilise olarak inşa edilen, Kars’ın geri alınması ile camiye çevrilen Fethiye Camii olacaktır. Sonrasında Havariler Kilisesi'ne geçiyoruz. Ermeni-Gürcü mimari tarzını inceleyebileceğimiz bu yapının ardından Kars sokaklarında yürüyüş yapıyoruz. Roma döneminden günümüze ulaşıp halen kullanılan Taş Köprü’yü, Tarihi Hamam’ı görüyor, günümüzde merkez kale ya da iç kale olarak adlandırılan Kars Kalesini panoramik olarak fotoğraflama imkanı buluyoruz. Rus mimarisinin bütün inceliklerinin yansımasını görebileceğimiz yapıların arasında gezerken (Defterdarlık Binası, Sağlık Müdürlüğü, Belediye) Türkiye’de olduğumuzu unutuyoruz. Ünlü şairlerimizden Namık Kemal’in bir dönem yaşadığı evi görüp  Kars'ın önemli bir kültür mirası olan Aşık geleneğini tanıma fırsatı buluyoruz. Sonrasında etnografik malzemeler ile savaşlarda kullanılan silahlar ve yakın tarihimizi belgeleyen taşınır kültür varlıklarımızın sergilendiği Kanlı Tabya Harp Tarihi Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. Doğunun son dönemde yıldızı parlayan bu fantastik şehrinin büyüsüne tamamen kapılıyoruz. Ardından otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği sonrasında dileyen misafirlerimizle Kafkas Gecesine (Ekstra) katılıp Kafkas dans gösterisini izleyerek  eğleniyoruz. Konaklama otelimizde.

 

3.GÜN :

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından farklı uygarlıkların buluştuğu Ani Harabeleri’ne hareket ediyoruz. Ocaklı Köyü'nde Ermenistan sınırında yer alan ve Arpaçay’ın büyüleyici manzarasına ev sahipliği yapan  Ani Harabeleri’ne ulaşıyoruz.  Surlar, Aslanlı Kapı, Büyük Katedral, Resimli Kilise, Selçuklu Sarayı, Anadolu’da yapılan ilk cami olan Menuçehr Cami gibi önemli kalıntılar burada göreceğimiz tarihi eserlerden sadece birkaçı. Yapılan anlatımların ardından, Doğunun Efes’i olarak anılan Ani Harabelerinde fotoğraflarımızı aldıktan sonra Çıldır Gölü’ne ulaşıyoruz. Yaklaşık 2000 metredeki buz tutmuş Çıldır Gölü üzerinde at kızağı keyfini yaşıyoruz. Göl üzerinde ve çevresinde geçireceğimiz keyifli vakit sonrasında Kars ve Ardahan yaylalarında Kafkas-İran-Turan iklimlerinin çakışarak ortaya çıkarmış olduğu bitki çeşitliliği ile beslenen hayvanlardan temin edilen süt ile yapılmış Gravyer, Eski Kaşar, Türkmen Saçak, Malakan, Tulum, Otlu, Kelle, Tel, Çürük, Çanak gibi tescili peynirlerin tadına bakma imkânı bulacağımız aynı zamanda da alışveriş yapacağımız serbest zamanımızı  veriyoruz. Keyifli gezimizin ardından akşam yemeğimizi alıyoruz. Saat 22.20'de TCDD Turistik Doğu Ekspresi yataklı vagonundaki kompartımanlara yerleşiyoruz. Uzun ve güzel bir tren yolculuğuna başlıyoruz. Konaklama trende yataklı kompartımanımızda.

 

4. GÜN :

Sabah gün ışığının camdan süzülerek bizleri uyandıracağı bu güzel tren yolculuğunda, manzaraları, dağları, dereleri doya doya seyrederek tüm günümüzü trenimizde seyahat ederek geçiriyoruz. Güzel manzaraları bol bol fotoğraflama imkânımız olacaktır. Trenimiz İliç tren garında mola verecektir. Dileyen misafirler kompartımanında uykuya devam edebilir veya düzenlenecek olan Kemaliye Karanlık Kanyonu turuna katılabilirler. Mola sonrası trenimize geri dönüyoruz. Öğle saatlerinde trenimiz Divriği tren garında mola verecektir. Bizleri bekleyen transfer aracımız ile Divriği Ulu Camii gezimiz için hareket ediyoruz. Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Mengücek Beyliği döneminde inşa edilen, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası olarak bilinen bu özel yapıyı gezerek fotoğraflarımızı çektikten sonra trenimize geri dönüyoruz. Akşam saatlerinde Trenimiz Sivas tren garında mola verecektir. Serbest zaman sonrasında Ankara’ya hareket ediyor ve yeni yıla 'merhaba' diyoruz. Konaklama trende yataklı kompartımanımızda.

 

5. GÜN :

Sabah saatlerinde Ankara'ya ulaşıyoruz. Bizleri bekleyen aracımızla buluşarak Konya'ya hareket ediyoruz. Konya’ya varışımızla siz değerli misafirlerimiz ile bir başka Sufi tur programında görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

 

#TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME#

Vagondaki her oda 2 kişiliktir.

Odaların içerisinde el lavabosu, ayna, mini buzdolabı, çalışma masası, elbise askısı, raf ve merdiven bulunur.

Oda içinde 2 adet 220 volt elektrik prizi bulunmaktadır.

Camlar perde ile kapatılabilir, oda kapısı kilitlenebilir ya da her ikisi de açık tutulabilir tamamen misafirin arzusuna bağlıdır.

Her odada ısıtma ve soğutma sistemi bulunmaktadır.

Seyahat başlangıcında Vagon görevlisi tarafından ısı ayar sistemi ve diğer konularda bilgi verilmektedir.

Seyahatin gündüz bölümlerinde misafirler genellikle yataklarını kapalı tutarak oturma düzeninde kullanılırlar.

Gece saatleri başladığında arzu ettikleri bir saatte ise koltuklarını açarak yatak düzenine geçerler.

Bir kişi alt katta, İkinci kişi üstte açılan ranza katında yatar.

Ranza katına rahat çıkmak için odada 1 adet merdiven bulunmaktadır.

Her Yatak açıldığında hazır vaziyette açılır.

Yataklarda; çarşaf, yastık kılıfı ve yastık, 1 adet battaniye koruyucu çarşaf, 1 adet battaniye temiz ve yatmaya hazır halde bulunur.

Turistik Doğu Ekspresinde Tren içerisinde misafirler rahatça hareket edebilirler.

Her Vagonda birbirleri arasında geçiş yapmak için koridor ve geçiş kapıları bulunur.

Bu sayede misafirler Restoran Vagonuna ulaşarak burada masalarda oturup çay kahve içebilirler.

Ayrıca Restoranda bulunan yemek çeşitleri ile aperatif atıştırma öğünleri yapabilirler.

Trende Tuvalet ihtiyaçları için koridorun her iki başında birer adet tuvalet bulunur.

Bu tuvaletlerden biri Alaturka diğeri alafrangadır.

Her vagonda bulunan 1 adet Vagon görevlisi odalarda kalan misafirlerin güvenle seyahati ile ilgilenmek, Vagonun su ikmalini yapmak ve tuvaletlerin periyodik bakım ve temizlikleri ile ilgili görevlendirilmiştir.

  

Sufi Turizm, havayolları ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde uçuş detayları değişebilir, tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyid edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız saat değişikliği riskini bilerek ve kabul ederek turu satın almaktadır.

Hizmet Ücret Bilgileri

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI                                 : 8000 TL

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI TAKSİTLİ FİYATI  : 8600 TL

 

 

Geziye Dahil Olan Hizmetler

 • Ankara - Erzurum Ekonomik Sınıf Uçak Bileti 

 • Kars - Ankara Turistik Doğu Ekspres Yataklı Vagon Tren Bileti

 • Konya - Ankara Konforlu Ulaşım

 • 2 Gece Otel Konaklaması

 • 2 Sabah Kahvaltısı

 • 3 Akşam Yemeği

 • Yılbaşı  Sepeti

 • Kemaliye Karanlık Kanyon ve Divriği Turları

 • Konforlu Ulaşım

 • Seyahat Sigortası

 • Profesyonel Rehberlik 

Geziye Dahil Olmayan Hizmetler

 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

 • Öğle Yemekleri

 • Yemeklerde Alınan Tüm İçecekler

 • Kişisel Harcamalar

 • Trendeki Yemekler

 • Kafkas Gecesi