Turlar

Genel Bilgiler

DOĞU EKSPRES

ERZURUM-SARIKAMIŞ-KARS

02-06 MART 2022 ( 4 GECE 5 GÜN )

4 GECE 5 GÜN 

Hareket Tarih ve Saatleri
Siz değerli misafirlerimizle 01.00 da Anıt Devlet Tiyatrosu Önünde buluşarak Ankara’ya hareket ediyoruz.
Program

1.GÜN : Siz değerli misafirlerimizle 01.00 da Anıt Devlet Tiyatrosu Önünde buluşarak Ankara’ya hareket ediyoruz. Ankara Esenboğa Havalimanına varışımızla C/in işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Anadolujet TK7070 Tarifeli uçuşumuzla 08.00 da Erzurum’a hareket ediyoruz. 09.25 de varışımızla beraber alanda bekleyen aracımıza geçiyor ve Sonrasında 1517 tarihinde Yavuz Sultan Selim`in Osmanlı’ya bağladığı, Anadolu'ya giriş kapısı konumundaki Erzurum şehrimizi gezmeye başlıyoruz. İlk noktamız Alaattin Keykubat'ın kızı Hundi Hatun veya İlhanlı hanedanlarından Padişah Hatun tarafından 1243 Kösedağ Savaşı sonrası karışık siyasi ortamda yapılmış olan Çifte Minareli Medreseyle başlıyor. Devamında 1179 yılında Saltuklu Melik Nasirüddin Muhammed Bey'in döneminde inşa edilmiş Ulu Camii'yi ziyaret ediyoruz. Ziyaret edeceğimiz cami aktif olup hala görülebilecek en nadide eserlerden biridir. Ardından sonraki gezi noktamız olan Yakutiye Medresesi (Müze), Malazgirt sonrası ortak kültürün ana temsilcileri olan Üç Kümbetler, Erzurum Kalesi, Eski Erzurum Evi ve Kongre Binasını görüyoruz. Sonrasında 1561 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın sadrazamı ve aynı zamanda damadı olan Rüstem Paşa tarafından inşa ettirilmiş Oltu taşı üretim ve pazarlaması yapılan Taş Han da alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Keyifli gezimizin sonrasında otelimize ulaşıyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

2. GÜN :

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Sarıkamış’a hareket ediyoruz. Sarıkamış’ta Şehitler Anıtı'nı ziyaret ettikten sonra Katerina Köşkü'nü dıştan görüyoruz. Sarıkamış denilince ilk akla gelen Kayak Merkezi'ni misafirlerimizin görebilmesi için burada serbest zaman veriyoruz. Dileyen misafirlerimizle telesiyej ile 1. zirveye doğru çıkıyor ve kahve molası veriyoruz. Serbest zaman sonrasında Serhat şehrimiz Kars’a hareket ediyoruz. Kars’a varışımızla İlk durağımız, Rus işgali sırasında kesme taşlardan kilise olarak inşa edilen, Kars’ın geri alınması ile camiye çevrilen Fethiye Camii olacaktır. Sonrasında Havariler Kilisesi'ne geçiyoruz. Ermeni-Gürcü mimari tarzını inceleyebileceğimiz bu yapının ardından Kars sokaklarında yürüyüş yapıyoruz. Roma döneminden günümüze ulaşıp halen kullanılan Taş Köprü’yü, Tarihi Hamam’ı görüyor, günümüzde merkez kale ya da iç kale olarak adlandırılan Kars Kalesi’nden şehri panoramik olarak fotoğraflama imkanı buluyoruz. Rus mimarisinin bütün inceliklerinin yansımasını görebileceğimiz yapıların arasında gezerken (Defterdarlık Binası, Sağlık Müdürlüğü, Belediye) Türkiye’de olduğumuzu unutuyoruz. Ünlü şairlerimiz ‘den Namık Kemal’in bir dönem yaşadığı evi görüp  Kars'ın önemli bir kültür mirası olan Aşık geleneğini tanıma fırsatı buluyoruz. Sonrasında etnografik malzemeler ile savaşlarda kullanılan silahlar ve yakın tarihimizi belgeleyen taşınır kültür varlıklarımızın sergilendiği Kanlı Tabya Harp Tarihi Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. Doğunun son dönemde yıldızı parlayan bu fantastik şehrinin büyüsüne tamamen kapılıyoruz. Ardından otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği sonrasında dileyen misafirlerimizle Kafkas Gecesine (Ekstra) katılıp Kafkas dans gösterisini izleyerek  eğleniyoruz. Konaklama otelimizde.

 

3.GÜN :

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından farklı uygarlıkların buluştuğu Ani Harabeleri’ne hareket ediyoruz. Ocaklı Köyü'nde Ermenistan sınırında yer alan ve Arpaçay’ın büyüleyici manzarasına ev sahipliği yapan  Ani Harabeleri’ne ulaşıyoruz.  Surlar, Aslanlı Kapı, Büyük Katedral, Resimli Kilise, Selçuklu Sarayı, Anadolu’da yapılan ilk cami olan Menuçehr Cami gibi önemli kalıntılar burada göreceğimiz tarihi eserlerden sadece birkaçı. Yapılan anlatımların ardından, Doğunun Efes’i olarak anılan Ani Harabelerinde son fotoğraflarımızı aldıktan sonra Çıldır Gölü’ne ulaşıyoruz. Yaklaşık 2000 metredeki buz tutmuş Çıldır Gölü üzerinde at kızağı keyfini yaşıyoruz. Göl üzerinde ve çevresinde geçireceğimiz keyifli vakit sonrasında Kars ve Ardahan yaylalarında Kafkas-İran-Turan iklimlerinin çakışarak ortaya çıkarmış olduğu bitki çeşitliliği ile beslenen hayvanlardan temin edilen süt ile yapılmış Gravyer, Eski Kaşar, Türkmen Saçak, Malakan, Tulum, Otlu, Kelle, Tel, Çürük, Çanak gibi tescili peynirlerin tadına bakma imkânı bulacağımız aynı zamanda da alışveriş yapacağımız serbest zamanımızı  veriyoruz. Keyifli gezimizin ardından akşam yemeğimizi alıyoruz 

22.20'de TCDD Turistik Doğu Ekspresi yataklı vagonundaki kompartımanlara yerleşiyoruz. Uzun ve güzel bir tren yolculuğuna başlıyoruz. Konaklama trende yataklı kompartımanımızda.

 

4. GÜN :

Sabah gün ışığının camdan süzülerek bizleri uyandıracağı bu güzel tren yolculuğunda, manzaraları, dağları, dereleri doya doya seyrederek tüm günümüzü trenimizde seyahat ederek geçiriyoruz. Güzel manzaraları bol bol fotoğraflama imkânımız olacaktır. Trenimiz Erzincan tren garında mola verecektir. Dileyen misafirler kompartımanında uykuya devam edebilir veya ekstra düzenlenecek Girlevit Şelalesi turuna katılabilirler. Mola sonrası trenimize geri dönüyoruz. Öğle saatlerinde Trenimiz Divriği tren garında mola verecektir. Dileyen misafirler kompartımanında istirahat edebilir veya ekstra düzenlenecek Ulu Camii turuna katılabilirler. Mola sonrası trenimize geri dönüyoruz. Akşam saatlerinde Trenimiz Bostankaya tren garında mola verecektir. Dileyen misafirler kompartımanında istirahat edebilir veya ekstra düzenlenecek Panoramik Sivas Şehir Merkezi turuna katılabilirler. Mola sonrası trenimize geri dönüyoruz. Konaklama trende yataklı kompartımanımızda.

 

5. GÜN :

Sabah saatlerinde Ankara'ya ulaşıyoruz. 09.15 de YHT ile Konya’ya hareket ediyoruz. Konya’ya varışımızla siz değerli misafirlerimiz ile bir başka tur programında görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Hizmet Ücret Bilgileri

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI                                : 3500 TL

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI TAKSİTLİ FİYATI  : 3750 TL

02-12 YAŞ ÇOCUK BEDELİ                                        : 2850 TL ( İKİ YETİŞKİN YANINDA )

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

* Konya-Ankara-Konya Ulaşım

* Kars-Ankara-Turistik Doğu Ekspres Bileti ( Yataklı Vagon )

* Ankara-Erzurum Ekonomi Sınıf Uçak Bileti

* 2 Gece Otel Konaklaması

* 2 Sabah Kahvaltısı

* 3 Akşam Yemeği

* Konforlu Ulaşım

* Araç İçi Soğuk İkramlar

* Seyahat Sigortası 

* Profesyonel Rehberlik

* SUFİTUR Kalite ve Güvencesi 

 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

* Tüm Öğle Yemekleri

* Yemeklerde Alınan İçecekler

* Kişisel Harcamalar

* Trendeki Yemekler